Japonya'nın Her Kültürden Çok Daha Farklı Özellikleri

Japonya'nın Her Kültürden Çok Daha Farklı Özellikleri
 1. Japonya'da pek çok insan yataklarda değil şiltelerde uyuyor:

Şilteler geceleri yere serilir ve daha sonra sabah kaldırılarak bir dolaba konur. Bu da odada yerden tasarruf etmelerini sağlar. Japon dairelerinin çoğu oldukça küçük olduğu için yatak ya da kanepe koyacak hiçbir yer yoktur.

 1. Bazı insanlar bambuyla veya özel bir yastıkla uyur:

İnsan boyutunda, içi boş bir bambu tüp veya bambu eş Doğu Asyalılar arasında çok popülerdir. Sıcak ve nemli olan ülkelerin ikliminde geceleri gerçek bir yastığa sarılmak çok rahat ve keyifli olmadığı için yastık olarak kullanılır.

 1. Japonya'daki antreler diğer ülkelere göre daha farklıdır:

Genkan, Japonların ayakkabılarını çıkarıp bıraktıkları, ön kapıya yakın bölgedir. Ana salondan veya ana odadan evin içine kir veya toz girmesine izin vermeyen bir kapı eşiği ile ayrılmıştır.

 1. Omletler özel dikdörtgen bir tavada pişirilir:

Rulo omletler Japonya'da oldukça popülerdir ve özel dikdörtgen bir tavada pişirilir. Bu da ruloları eşit ve düzgün hale getirir. Bu tür tavalara Makiyakinabe veya Tamagoyaki denir.

 1. Çamaşır makineleri sadece çamaşır yıkamakla kalmıyor, aynı zamanda kurutma da yapıyor:

Kurutuculu çamaşır makineleri Japonya'da oldukça popülerdir. Ancak yabancılar bunun aslında uygun olmadığına dikkat çekiyor çünkü kurutma modunu birkaç saatliğine ayarlasanız bile sonunda giysilerinizin hala biraz nemli olduğu söyleniyor.

 1. Ülkede, klozetlerde minyatür lavabolar görebilirsiniz:

Mekanizma oldukça basittir: Sifonu çektiğinizde musluktaki su lavaboya gelir, böylece ellerinizi yıkayabilir ve ardından klozete oturabilirsiniz. Bu kurulum, su faturalarından biraz da olsa tasarruf etmenize yardımcı olur.

 1. Bazı küvetlerde musluk yoktur:

Japonya'da banyo yapma kültürü dünyanın geri kalanından tamamen farklıdır. Öncelikle duş almanız ve vücudunuzu iyice yıkamanız gerekir. Ancak bunu yaptıktan sonra küvete girebilirsiniz. Sıhhi tesisat yeniyse, kural olarak özel bir panel yardımı ile kontrol edilir. Musluğu döndürmenize ve su sıcaklığını ayarlamanıza gerek yoktur. Tek yapmanız gereken paneli açmak ve üzerinde gerekli sıcaklığı belirtmektir. Su da özel kanallardan küvete gelir. Aynı elektronik sistemi kullanarak, kullanılmış suyu çamaşır makinesine veya mutfak lavabosuna yönlendirmek mümkündür. Japonlar küveti kullanmadan önce yıkandıkları için banyodan sonraki su temiz kalır ve ikinci kez kullanıma uygundur.

 1. Bazı Japonlar, dolaplar için özel direk kullanır:

Bu direkler yapışkan bir tabana sahiptir. Bir tarafı dolaba diğer tarafı tavana yapıştırılır. Bunun nedeni ise olası bir deprem durumunda mobilyaların yıkılmasını önlemektir.

 1. Mutfaklarında fırın yoktur:

Japon mutfaklarında alıştığımız tam boy fırınlar yoktur. Bunun yerine, içinde gerekli tüm işlevlere sahip mikrodalga fırınlar kullanılır. Ayrıca, birçok mutfakta ocağın altında balık pişirmek için küçük bir fırın bulunur.

 1. Su ısıtıcıları farklıdır:

Birçok Japon mutfağında bildiğimiz su ısıtıcıları yerine farklı bir su ısıtıcısı bulabilirsiniz. Bu ısıtıcılar çay, kahve ve erişte demlemek için kullanılır. Sıradan bir su ısıtıcısına göre büyük bir avantaj olarak kaynar suya ihtiyacınız yoksa sıcaklığı kaynama sıcaklığından daha düşük bir değere ayarlayabilirsiniz.

 1. Evlerinde nem emiciler bulunur:

Japonya'da iklim çok nemlidir, bu nedenle özellikle yaz aylarında küfle mücadele edilir. Havalandırma ve nem emicileri ana önleyici tedbirler olarak kullanılır. Nem emiciler genellikle dolaplara ve depo odalarına konur. Bunları herhangi bir yerel eczaneden veya bir ev aletleri mağazasından satın alabilirsiniz.

Sizlerin de bildiği başka farklı özellikleri var mı? Yorumlarda belirtin lütfen...